blog na temat dostępności stron internetowych

Przejdź do głównej treści

“Easy Checks” czyli proste sposoby na oszacowanie dostępności strony

Pod koniec 2013 r. organizacja WAI (czyli “Inicjatywa na rzecz dostępności do sieci”) opublikowała tzw. “Easy Checks”, co można przetłumaczyć na polski jako “proste sprawdziany”. “Easy Checks” to lista dziewięciu testów, które pozwalają ocenić czy dana strona internetowa spełnia podstawowe wymogi dostępności.

Po co nam “Easy Checks”?

Jak wiemy istnieje już dokument zawierający szczegółowe wskazówki jak tworzyć dostępne serwisy internetowe – WCAG 2.0, czyli “Wytyczne dotyczące dostępności stron internetowych”. Dlaczego opracowano więc kolejny tego typu dokument? Czym różni się on od WCAG?

 • Objętość.
  Jak wspomniałam wcześniej, WCAG 2.0 to bardzo obszerny dokument; wraz ze wszystkimi materiałami pomocniczymi składa się z ok. 1000 stron. Z kolei “Easy Checks” to jedynie względnie krótka lista kilku podstawowych testów. Dzięki temu jest o wiele łatwiejsza w użyciu dla osób, które chciałyby oszacować poziom dostępności danej strony internetowej.
 • Język.
  WCAG 2.0 zraża wielu nie tylko swą objętością, ale także językiem. WCAG to dokumentacja techniczna, a zatem w przeważającej części napisana jest w specjalistycznym języku. Jest to nieuniknione – w końcu WCAG opisuje rozmaite techniki implementacji dotyczące HTML, CSS, czy też JavaScript. Niestety jednak oznacza to, że wytyczne WCAG są bardzo trudne do zrozumienia dla osób, które nie posiadają technicznej wiedzy. Ludzie, którzy chcą (lub powinni chcieć) zapoznać się z tematem dostępności stron internetowych, niekoniecznie przecież muszą być deweloperami; mogą to być osoby pracujące w działach prawnych, kadrach, autorzy treści zamieszczanych na stronach internetowych, bądź też dyrektorzy, którzy chcieliby wiedzieć czy strona ich firmy spełnia zasady dostępności. W porównaniu do WCAG, “Easy Checks” zostały napisane w dużo bardziej przystępnym języku i dlatego powinny być łatwe do zrozumienia dla każdego.
 • Instrukcje.
  W przeciwieństwie do WCAG, “Easy Checks” nie zakładają, że osoby korzystające z nich znają HTML czy CSS. Dlatego testy te nie tylko opisują co należy sprawdzić, ale także podają szczegółowe instrukcje jak tego dokonać i z jakich narzędzi można skorzystać. Dzięki temu każdy powinien być w stanie ocenić dostępność strony internetowej przy pomocy “prostych sprawdzianów”.

Jakie testy wchodzą w skład “Easy Checks”?

“Easy Checks” zostały oczywiście zbudowane w oparciu o wytyczne WCAG. Jednak w przeciwieństwie do WCAG obejmują one tylko kilka podstawowych testów sprawdzających:

 • tytuły stron
 • alternatywne opisy obrazów
 • nagłówki
 • kontrast
 • możliwość zwiększenia rozmiaru tekstu
 • dostępność elementów interaktywnych przy pomocy klawiatury oraz widoczność fokusu
 • formularze, etykiety i wiadomości o błędach
 • alternatywy dla treści audiowizualnych
 • poprawność podstawowej struktury dokumentu

Struktura “Easy Checks”

Każdy z “prostych sprawdzianów” rozpoczyna się od wyjaśnienia, jaki element będzie poddany testowi i dlaczego jest on ważny z punktu widzenia dostępności. Następnie opisane jest, jakie aspekty tego elementu należy sprawdzić oraz w jaki sposób można to zrobić. Jak wspomniałam wcześniej, szczególnie pomocne z punktu widzenia osób, które nie są deweloperami, są dokładne instrukcje wyjaśniające jakich narzędzi i w jaki sposób można użyć do przeprowadzenia testów.
“Easy Checks” zawierają również opisy najlepszych praktyk oraz linki do stron, gdzie zamieszczone są bardziej szczegółowe informacje na temat danego elementu i tego, jak powinien być zbudowany, aby spełniał zasady dostępności.

Podsumowując:

“Easy Checks” zostały stworzone głównie z myślą o osobach, które dopiero zaczynają zapoznawać się z tematem dostępności. Składają się z kilku podstawowych sprawdzianów, opracowanych i opisanych w taki sposób, by każda osoba była w stanie je przeprowadzić. “Proste sprawdziany” doskonale nadają do oszacowania, czy dana strona spełnia podstawowe wymogi dostępności i stanowią świetny wstęp do dostępności dla osób, które nie znają wytycznych WCAG 2.0.

Używając Easy Checks do oceny dostępności stron internetowych należy jednak pamiętać, że sprawdziany te są tylko niewielkim podzbiorem wytycznych WCAG. Zatem fakt, iż dana strona przeszła pomyślnie wszystkie “proste testy” nie znaczy, że jest ona w pełni dostępna. Aby uzyskać kompletny obraz jej dostępności, należy przeprowadzić pełen audyt w oparciu o kryteria WCAG (i, jeśli jest to możliwe, testy z udziałem osób niepełnosprawnych).
Z drugiej jednak strony, jeśli dana strona internetowa nie przejdzie sprawdzianów “Easy checks”, wiemy na pewno, że posiada ona poważne bariery, które mogą utrudnić lub wręcz uniemożliwić dostęp do jej treści osobom niepełnosprawnym.

Dodaj komentarz

Należy wypełnić wszystkie pola oznaczone asteryskiem (*).
Zanim komentarz zostanie opublikowany będzie musiał zostać zatwierdzony przez moderatora.

Możesz wykorzystać następujące elementy HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>